9°C mgła

Gorczycki na 1050. rocznicę Chrztu Polski w Ursusie, i to już 20 listopada

Imprezy, Gorczycki rocznicę Chrztu Polski Ursusie listopada - zdjęcie, fotografia

Nie możemy być gorsi, a może nawet będziemy lepsi? Z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski, rzecz jasna. Bo zamiast bombastycznych przemówień (a może jednak będą? a może lepiej nie?) przewodniczący Rady Dzielnicy Henryk Linowski i burmistrz Urszula Kierzkowska zapraszają mieszkańców naszej dzielnicy na specjalny koncert. Clou programu? Grzegorz Gerwazy Gorczycki.

Co będzie przedmiotem koncertu? „Completorium” tego właśnie twórcy, czyli utwór na chór mieszany i zespół instrumentalny. Tylko że to nam jeszcze niewiele mówi. To, że jest porównywany do największych oratoriów G.F. Händla mówi nam więcej. Jan Węcowski, krytyk muzyczny, przyrównuje to dzieło do chorału, ludowej pieśni religijnej. I to nam kwestię jeszcze bardziej przybliża. Chociaż dopiero informacja najważniejsza, że urodził się pod koniec XVII wieku, że był teologiem, a na koniec kapelmistrzem w katedrze na Wawelu, wreszcie że manuskrypt „Completorium” został odnaleziony dopiero po II wojnie światowej w archiwum poreformackiego kościoła parafialnego w Rakowie Opatowskim w pobliżu Kielc, mówi nam więcej o dziele Gorczyckiego. To utwór w sam raz pasujący do obchodzonej rocznicy, na dodatek wciąż świeży i podniośle religijny. Jak zresztą opisać taki utwór? Trzeba chyba przyjść, by samemu mieć swoje przeżycie i pogląd…

Koncert odbędzie się 20 listopada o godz. 17.00 w Kościele św. Józefa Oblubieńca NMP przy ul. Sosnkowskiego 34. Będzie dwuczęściowy. Część pierwsza to utwory zebrane pod wspólnym tytułem „Skarbiec Polski”, a druga to właśnie utwór Gorczyckiego w wykonaniu Kwintetu Dętego „Trombastic” i Michała Sławeckiego. (xc)

 

 

 

 

Gorczycki na 1050. rocznicę Chrztu Polski w Ursusie, i to już 20 listopada komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się