10°C rozproszone chmury

Ochota czyta „Pana Tadeusza”

Imprezy, Ochota czyta „Pana Tadeusza” - zdjęcie, fotografia

W ramach uczczenia 100 rocznicy uzyskania niepodległości i stworzenia państwa polskiego czeka mieszkańców Ochoty nie lada wydarzenie. Otóż na Targowisku Zieleniak począwszy od 12 maja, przez kolejnych 12 tygodni, zawsze w soboty w godzinach 11.00 do 13.00. będzie czytana epopeja narodowa „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. 

Główną ideą jest publiczne, głośnie czytanie poematu na Targowisku Zieleniak, które może nie kojarzy się szczególnie z miejscem dostępnym dla wyższej kultury, ale realizacja takiego pomysłu pozwala na dotarcie tego arcydzieła, wg zamysłu jej autora, „pod strzechy”. W projekcie uczestniczyć będą znani, polscy aktorzy – Maciej Rayzacher, Kazimierz Kaczor, a role kobiece czytać będzie Elżbieta Starostecka. Na Targowisku ustawione zostaną podesty, nagłośnienie i zawiśnie specjalna scenografia. A w każdą sobotę od godz. 11.00 „Polonezem” Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz” rozpocznie się to wydarzenie. Co tydzień czytana będzie jedna księga, w tle oprawa muzyczna z filmu Andrzeja Wajdy. Po skończonym czytaniu aktorzy przeprowadzą quiz z pojęć i wyrazów, pochodzących z „Pana Tadeusza”, głównie sformułowań staropolskich, częściowo regionalizmów, dziś zapomnianych. Do quizu zaproszone zostaną zarówno dzieci jak i starsi, dla każdego przeznaczone będą drobne upominki.

- To znakomity pomysł łączący przyjemne z pożytecznym. Mieszkańcy robiący zakupy na Zieleniaku będą mogli posłuchać najwspanialszej poezji polskiej – powiedział nam Jacek Gomółka (Ochocka Wspólnota Samorządowa) przedstawiciel kupców na Zieleniaku oraz radny naszej dzielnicy.

Już dzisiaj zapraszamy mieszkańców na sobotnie przedpołudnia poetyckie na Zieleniaku.

Artykuł sponsorowany 

Ochota czyta „Pana Tadeusza” komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się