13°C lekkie zachmurzenie

Pofabryczne hale zakładów „Ursus” zostały ostatecznie uznane za zabytek i nie mogą być rozebrane!

Pofabryczne hale zakładów „Ursus” zostały uznane za zabytek i nie mogą być rozebrane!

Nowy wojewódzki konserwator zabytków, prof. Jakub Lewicki uznał ostatecznie, iż pofabryczne hale Zakładów Mechanicznych „Ursus” nie mogą być rozebrane „z uwagi na zachowane wartości historyczne oraz artystyczne". I wpisał je do rejestru zabytków. 

Protestujący w tej sprawie mieszkańcy Ursusa mogą więc odetchnąć z ulgą. Hale – trwały element krajobrazu dzielnicy, a także symbol współczesnej historii Polski, obiekt w dużej części sentymentalny – będą w przyszłości przywrócone życiu.

O skandalicznej rozbiórce owych hal przez firmę CPD, która – kupując je przedstawiła plan ich renowacji – a teraz chciała niemal chyłkiem zburzyć, pisaliśmy kilka miesięcy temu. Ich rozbiórkę wstrzymał wówczas konserwator stołeczny zabytków Michał Krasucki. Firma CPD twierdziła, że nie zlecała tej rozbiórki, a hale same się dekomponowały. Przejeżdżający codziennie ul. Traktorzystów mieszkańcy dzielnicy widzieli jednak co innego. No i swym protestem przyczynili się do postawienia kropki nad „i”. Hale z gminnej ewidencji zabytków awansowały do rejestru wojewódzkiego, co chroni je przed zakusami deweloperów o wiele skuteczniej.

„W otoczeniu zakładów powstawały osiedla dla robotników, takie jak osiedle Niedźwiadek, zrealizowane w latach 60-70. XX wieku – uzasadnia swa decyzje prof. Lewicki. – Należy również podkreślić solidarność pracowników fabryki, która w istotny sposób wpływała na trwanie etosu robotniczego, czego znaczącym wyrazem były strajki zorganizowane 25 czerwca 1976 roku”. Dodajmy do tego ze swej strony strajki z lat osiemdziesiątych, m.in. ten z 11 maja 1988 r., o którym piszemy po sąsiedzku. I przychylamy się do opinii Profesora, który zwraca tez uwagę na ich wartości artystyczne i „zestawienie ceglanych płaszczyzn z otynkowanymi belkami”.

Fot. opuszczonemiejscawwarszwie.blox.pl

Czytaj też:

http://iursus.pl/artykul/jasmina-wojcik-filmowe/99998

http://iursus.pl/artykul/deweloper-przy-pomocy/140781

http://iursus.pl/artykul/szczypta-historii-o-ursusie/100127

http://iursus.pl/artykul/przystanek-kolejowy-warszawa/121491

pofabryczne hale zakładów „ursus” zostały uznane za zabytek i nie mogą być rozebrane! - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się