Samoloty nad Ursusem: nauczyć się żyć z hałasem?

Zdrowie, Samoloty Ursusem nauczyć żyć hałasem - zdjęcie, fotografia
iursus.pl 17/10/2017 10:24

Napisał do nas Czytelnik, pan Tomasz: „Twierdzicie, że Ursus jest wspaniałym miejscem do mieszkania, a nic nie piszecie o samolotach, które z roku na rok latają coraz częściej i niszczą zdrowie (słuch, powietrze) mieszkańców. Czy jest szansa na zamknięcie lotniska lub zmianę korytarzy, by omijać główne osiedla Ursusa? Odszkodowania, które rzekomo lotnisko miało wypłacać, stały się fikcją”.
To prawda, samoloty przelatujące nad Ursusem powodują momentami niezły hałas. Większy jest wówczas, gdy samolot jest w fazie startu, mniejszy, kiedy ląduje. Jakie samoloty znajdują się w danej chwili nad Ursusem, zależy od kierunku wiatru. Starty bowiem odbywają się pod wiatr i oczywiście przy starcie hałas jest większy niż przy lądowaniu. Stąd w różnych dniach różnie to u nas wygląda.

Lotniska Chopina nikt nie zamierza zamykać

To rozwiązanie nie wchodzi więc w grę. Korytarzy powietrznych też raczej generalnie zmienić się nie da, bo przebiegają one zgodnie z uchwaloną przez sejmik mazowiecki uchwałą o granicach Obszaru Ograniczonego Użytkowania. Określa ona precyzyjnie tereny, nad którymi mogą przebiegać trasy startu i lądowania samolotów.

Ta uchwała uprawomocniła się 4 sierpnia 2011 r. i w ciągu dwóch lat od tego faktu można było składać wnioski do sądu o odszkodowania, np. za to, że wartość mieszkania albo budynku wyraźnie się obniżyła w związku z samolotowym hałasem. Takie wnioski w terminie wniosło ponad 2,5 tys. osób. I spora ich część została uznana za zasadną. Np. jeden z mieszkańców miejscowości pod Ursusem wniósł o odszkodowanie z tytułu poniesionych kosztów na uszczelnienie okien, drzwi, pogrubienie ścian (30 tys. zł), a także z powodu obniżenia się wartości działki, która znalazła się na terenie OOU (45 tys. zł). I sąd zasądził mu odszkodowanie w wysokości 76 tys. zł. Ale też oddala wszystkie wnioski złożone po dwuletnim terminie przedawnienia się roszczeń, obciążając kosztami postępowania powoda. A są to koszty niemałe, bo oscylujące wokół 3,5 zł, które trzeba zwrócić lotnisku.

Winni deweloperzy?

Lotnisko poza tym tłumaczy, że kupując mieszkanie w granicach OOU, powinno być się świadomym niedogodności związanych z ruchem lotniczym. Tyle że deweloperzy stawiają nowe budynki (bo takich zakazów formalnie nie ma) właśnie na terenach „przelotowych”, nie informując potem o tym przyszłych lokatorów. I to oni powinni być adresatami wniosków o odszkodowania, jeśli takiego procederu się dopuścili. Tak wydaje się być nad Skoroszami, gdzie trasa przelotu prowadzi nad Galerią. Jest pytanie: czy domy mieszkalne, stojące przy niej, są poza strefą OOU czy już w niej?

Dyskusja na temat hałasu samolotowego nad Ursusem na różnych forach toczy się między skrajnościami. Starsi mieszkańcy mówią: „Przyzwyczaicie się! Zawsze tak było. A w ogóle kiedyś to było… trzy razy głośniej”. Najbardziej narzekają nowi mieszkańcy dzielnicy, którzy – jak twierdzą starsi – jeszcze się nie przyzwyczaili i nie mają porównania z tym, co było kiedyś. A to „dziś” w porównaniu z „wczoraj” to luksus – mówi pan Jan Maliszewski z osiedla na Skoroszach.

Co robi lotnisko?

Rzecznik prasowy Lotniska Chopina, Przemysław Przybylski, przyznając rację mieszkańcom, że hałas lotniczy może im przeszkadzać w codziennym życiu, mówi o staraniach portu, aby niwelować w miarę możliwości negatywne skutki przelotów nad Ursusem i pobliskimi miejscowościami. W Piastowie np. znajduje się lotniskowy punkt pomiaru hałasu. Obecnie nie przekracza on dopuszczalnej przez Polskę normy, która wynosi 83 decybele. Oczywiście zdarzają się momenty, jak kiedyś w przypadku bombardiera DH8D, który wygenerował 91,9 decybeli. Ale to się zdarza coraz rzadziej. Lotnisko wprowadziło bowiem tzw. opłaty hałasowe, które ponoszą przewoźnicy szczególnie hałaśliwi. Dzięki temu już ponad 80 proc. samolotów emituje najniższy z możliwych poziomów hałasu. Ale – jak zaznacza rzecznik – lotnisko wraz z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej cały czas pracują nad procedurami pozwalającymi zmniejszać hałas nad dzielnicami Warszawy.

Generalny zaś wniosek jest właściwie taki: postęp technologiczny to główna nadzieja na zmianę sytuacji „przelotowej” nad osiedlami, a przy zakupie mieszkania lub budowie domu należy zwracać uwagę na granice OOU.

KRZYSZTOF ZALEWSKI

Czytaj też: http://iursus.pl/artykul/oslepial-pilotow-ladujacych/198370

 

Reklama

Samoloty nad Ursusem: nauczyć się żyć z hałasem? komentarze opinie

 • Mariusz Szewczyk 2017-01-10 12:55:43

  Jak komuś przeszkadza niech sie wyprowadzi

 • gość 2017-01-10 13:55:26

  Czy autor mógłby podac sygnaturę wyroku?
  Np. jeden z mieszkańców miejscowości pod Ursusem wniósł o odszkodowanie z tytułu poniesionych kosztów na uszczelnienie okien, drzwi, pogrubienie ścian (30 tys. zł), a także z powodu obniżenia się wartości działki, która znalazła się na terenie OOU (45 tys. zł). I sąd zasądził mu odszkodowanie w wysokości 76 tys. zł.

 • gość 2017-01-10 13:56:28

  Oj Pan Mariusz, jakiś pan mądry. Deweloper panu płaci?

 • gość 2017-04-29 01:00:07

  Dziwne, że taki jazgot może komuś nie przeszkadzać, jak można przyzwyczaić się do czegoś takiego?, Dopóki nie wybuduje się centralnego lotniska gdzieś daleko poza granicami miasta, będzie tylko gorzej, "OKĘCIE" cały czas dąży do obsługi coraz większej liczby samolotów i jawnie się tym chwali pod przykrywką ograniczenia hałasu i uciążliwości. W 2011 roku zmieniono procedury lotniskowe w telegraficznym uproszczeniu na bardziej dokładne zarządzanie lotem itp..., tym samym robiąc sobie furtkę na obsługę większej ilości maszyn w tym samym czasie, wszystko to oczywiście w trosce o obywatela:), a na centralne lotnisko raczej nie ma co liczyć, bo i za co skoro mamy obecnie bardzo rozdmuchany system rozdawnictwa w kraju, a za jakiś czas pewnie bliżej wyborów zaczną mieszkania rozdawać.....................

 • Gość - niezalogowany 2017-05-25 03:47:45

  Ja ciagle liczę na ten CPLinnaczej z Okęciem będzie coraz gorzej, coraz głośniej :/

 • gość 2017-06-10 06:37:54

  Mieszkam na niedzwiadku tu nie ma ciszy nocnej mimo ze miala byc samoloty lataja bardzo nisko hałas jest olbrzymi wniosek o odszkodowanie został odrzucony ponieważ pan stwierdził że czasem jest spokojnie.

 • gość 2017-06-11 15:39:58

  edyna mozliwosc walki z Lotniskiem to likwidacja lotow nocnych.
  Prosze pisac skargi o samolotach startuacych /ladujacych 22-6 na [email protected] "samolotyzakłóciły nasze prawo do odpoczynku. Po raz kolejny zwracam sie do Panstwa instytucji odpowiedzialnej za rozkład lotów o przestrzegania naszego prawa do odpoczynku ."
  a potem Trzeba skladac kopie na adres Marszalka Wojewodztwa Mazowieckiego , ktore dycyduje o ilosci lotów nocnych ostatnio zaczyna zmniejszac ich ilosc.patrz linki

  http://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/lotniska/nocne-operacje-na-lotnisku-chopina-moga-zostac-ograniczone-58044.html

  adres Marszalka

  [email protected]

  powodzenia

 • Kristos - niezalogowany 2017-06-29 06:42:18

  Kiedyś było dużo lepiej, teraz nad Ursusem samoloty latają czy to w dzień czy w nocy z częstotliwością 2 czy 3 minut między sobą. Nawet porządne okna nie pomagają, zwłaszcza że czasem człowiek chce się przespać przy otwartym oknie. Powinna być cisza nocna od 22 do 6 albo choć ograniczyć częstotliwość lotów do chociaż 15 minut między samolotami.

 • Natalia - niezalogowany 2017-07-19 06:51:46

  Mieszkam na Skoroszach od kilku lat i uważam ze jest coraz gorzej. Od godz 6 rano co Ok 30 sekund startuje samolot. W godzinach szczytu nad osiedlem jest permanentny huk. Latem przy otwartym oknie nie sposób spać. Często samoloty latają tez w środku nocy i mnie budzą. Jest to po prostu horror. Podczas przelotu slychac tylko ten huk który zagłusza nawet własne myśli. Jak można budować osiedla w takich miejscach ? Nie rozumiem tego prawa które na to pozwala Tu nawet krowy się nie powinny paść na łące bo byłyby zestresowane i dały mleko kwaśne

 • gość 2017-08-24 23:19:41

  Dawniej dawało się z tym jakoś żyć, bo ruch był umiarkowany, ale od kilkunastu miesięcy jest TRAGEDIA. Mieszkanie jakie kupiłem za ciężkie pieniądze jest obecnie po prostu bezużyteczne. Muszę zostawać w pracy do późna aby ... ODPOCZĄĆ,a jak tylko myślę o powrocie do własnego mieszkania chce mi się rzygać. W weekendy najlepiej wyjechać gdzieś poza Ursus. Spać nie można, bo w nocy też samoloty latają - okno nawet jeśli zamknięte niewiele pomaga, przy otwartym pobudka murowana przy każdym starcie - a te zdarzają się i o 2:00 i o 4:00. Pozostaje strzelić sobie w łeb, ale podejrzewam że zawał przyjdzie wcześniej.
  W tej chwili nawet- a jest już po 23, a samoloty startują co 30sek.

 • Gość - niezalogowany 2017-10-02 16:01:03

  Hahaha kupują tanio mieszkania i teraz płacz Hahahaha

 • gość 2017-10-24 13:39:08

  Kupić mieszkanie przy lotnisku lub obok toru wyścigowego. Potem pisać skargi że głośno - żenada do kwadratu.

 • Normalny Facet - niezalogowany 2018-05-22 22:21:38

  Samolotów jest coraz więcej, a hałas coraz bardziej nie do wytrzymania. Zeby oszukać punkty pomiarowe hałasu puszczają samoloty trasą pomiędzy punktami - czyli tam, gdzie nie powinny latać, bo jest to poza wyznaczonym szlakiem. I na pomiarach hałasu wszystko wygląda pięknie - nie ma przekroczonych norm. Lotnicy, to lepsze cwaniaki, niż wam się zdaje.

 • gość 2018-06-04 21:03:27

  Dlaczego samoloty latają co 2-3 minuty nad osiedlem przy osiedlu Regulska/Bodycha? Skoro jest to poza obszarami map akustycznych przygotowanych przez Lotnisko? Jest tak drugi rok z rzędu, kiedyś latały nad S-ką

 • Xxx - niezalogowany 2018-07-25 23:46:07

  Droga do zysku prowadzi przez wyzysk. Tak działa Okęcie. Jedyna możliwość uzyskania ciszy to bankructwo tego molocha.

 • Pilot - niezalogowany 2018-07-26 08:15:25

  Podobno jest coś takiego jak cisza nocna a przez te samoloty nie da się spać. Po 22 do 24 jest ich najwięcej

 • GośćAndrzej - niezalogowany 2018-07-30 09:06:11

  Do baranów którzy piszą ze ktoś kupił mieszkanie lub dom w okolicach okęcia i narzeka, niektórzy mieszkają tu i w okolicach od kilku pokoleń i na prawdę jest coraz gorzej z tym jazgotem ze zrupieciałych samolotów wyprodukowanych w latach 70/80 ,a poza tym oni nie latają tam gdzie są mierniki hałasu, wPiastowie jest miernik na Lelewela a latają nad Malczewskiego, ot cwaniactwo co?

 • Gość - niezalogowany 2018-07-31 23:15:51

  Co się dzieje na Skoroszach to głowa mała, szczególnie teraz latem. Nie kupujecie tam mieszkań, ja aktualnie wynajmuje od czterech lat i z roku na rok jest coraz gorzej. Przez ten czas dalej nie przywykłem. Nikt z tym nic nie robi bo lotnisko i mieszkania to dobre interesy, gdzie są pieniądze.

 • gość 2018-08-24 21:45:18

  Mnie interesuje fakt, iż mieszkam poza OOU i samoloty latają mi nad głową. I jak mierzony jest poziom hałasu skoro poza strefą dzwięk jest uciązliwy. Zadałem to pytanie: urzędowi marszałkowskiemu, lotnisku i władzom dzielnicy Ursus. I co? I nic - obywatelowi się nie odpowiada, dopóki nie napisze przez prawnika. Mieszkam tu ponad 8 lat i obecnie wpadam w furię słysząc samolot. I mieszkam blisko ale nie w OOU. Zgłosiłem sprawę mediom, ale oczywiście bardziej intersują się autami i ścieżkami rowerowi niź czymś co prawdziwie irytuje i zmniejsza poziom życia. Chcę z nimi walczyć - zatanawiam się jak. Dość olewania obywatela

 • Gość - niezalogowany 2018-09-05 09:57:40

  Łatwo jest komuś powiedzieć kupili mieszkanie przy lotnisku a teraz narzekają. Otóż ja kupiłam mieszkanie na ochockiej za ciężkie pieniądze i deweloper nie uprzedził mnie o tej sytuacji z samolotami .Jak już ekipa remontowa wykończyła mieszkanie i się wprowadziłam to już pierwsza noc była koszmarem .Nawet zamknięte okna nic nie dały .Dzień nie jest lepszy.Nie sądzę,że do takiego hałasu można się przyzwyczaić .Nie polecam tego miejsca.

 • gość 2018-10-17 21:13:48

  Fakt ze coraz wiecej ruchu lotniczego jak mozna w radarze zobaczyc: https://www.flight-radar.eu/pl/flightradar24-polski-2/

 • Zła - niezalogowany 2018-10-18 21:58:20

  Jest coraz wiecej przelotów to się robi nie do zniesienia. I o późnych porach to jest poprosu kpina a tekst typu możesz się wyprowadzić jest oznaką zwykłego chamstwa i podłości. Jak ja się przeprowadzałam do Ursusa ,a było to 15 lat temu nie było tych przelotów aż tyle.Teraz by usłyszeć co jest mówione w telewizji muszę cały czas podgłasniać odbiornik bo samoloty zagłuszają wszystko

 • Gość - niezalogowany 2018-10-19 05:49:00

  Wystarczyłoby zrobić korytarz latania nad Michałowice tam gdzie nie ma az tyle budynkow mieszkalnych było by to całkiem dobrym rozwiązaniem, ale jak widać myślenie boli.Po co się wysilać prawda. Prościej powiedzieć proszę się przyzwyczaić ,ciekawe czy jakby mu kolosy latały nad głową robiąc taki hałas ze spokojem by to przyjmował

 • gość 2019-05-17 19:17:57

  Na komentarze starszych ludzi, o tym, że kiedyś było gorzej, jest tylko jedna odpowiedź - utrata słuchu z wiekiem, ma też swoje zalety.

 • Włochy - niezalogowany 2019-05-27 20:28:38

  Kochani, teraz kiedy samoloty latają nad Wlochami widzę co Wy na Ursusie przezywacie.. bardzo Wam współczuję a na się ze będzie jeszcze gorzej. Dlatego trzeba bronić swoich interesów i pisać gdzie się da np do wydziału ochrony środowiska na Włochy i Ursus skarzac się na hałas...lotnisko nie może być rozbudowywane w nieskończoność! ! Co mieszkańcy z tego mamy? TYLKO HUK!!!! Lata stąd pół Polski a huk znoszą mieszkańcy placacy tu podatki. Z roku na rok jest coraz gorzej!!!

 • Marcin - niezalogowany 2019-06-03 13:27:35

  To jest tragedia. Argumenty, "nie trzeba było kupować, bo tu jest lotnisko" jest dość nietrafiony, bo tym hałasem dotkniętych jest 30% miasta i zakres ten się rozszerza. A ruch w ostatnich latach zwiększył się x20 razy. Planuje się dwukrotne zwiększenie przepustowości lotniska oraz są plany drugiej drogi startowej. W tej chwili problemem dotknięty jest ursus, piastów, włochy, ochota, o dziwo bemowo! - całe bemowo oraz mokotów. Osoby, które nie widzą tego, że ruch zwiększył 20-krotnie w ostatnich latach, muszą być nie tylko głuche ale i ślepe. Cały koszt działalności tego biznesu samolotowego przenosi się na mieszkańców miasta.

 • A może by tak wyjść na ulicę.. - niezalogowany 2019-06-18 00:07:19  A może by tak wyjść na ulicę i przyblokowac drogi dojazdowe... I wtedy nagle ludzie uslyszą ale w mediach

 • Damian Pruszków - niezalogowany 2019-08-03 23:59:16

  Nie wiem czy to kwestia sezonu na loty czarterowe ale w Pruszkowie jest dokładnie taka sama sytuacja jak w Ursusie. Mieszkałem na osiedlu przy Regulskiej ponad 4 lata i nie dało się już tam wytrzymać, hałas nie do zniesienia, człowiek psychicznie wysiada. Całe szczęście mieszkanie wynajmowaliśmy z żoną, przeprowadziliśmy się do Pruszkowa i pyk analogiczna sytuacja, koszmar. Mieszkanie zakupione więc nie da się tak łatwo uciec. Może mieszkańcy wszystkich dzielnic Warszawy, Pruszkowa i Piastowa powinni stworzyć jedno forum i złożyć pozew zbiorowy przeciwko lotnisku Chopina?

 • Monika - niezalogowany 2019-08-29 09:38:29

  Ta sama sytuacja w Piasecznie. Mieszkam od 20 lat na wsi pod Piasecznem. W tej chwili nie da się wytrzymać hałasu. Samoloty startują nad nami co pół minuty. Nie można posiedzieć na tarasie, odpocząć. Ludzie, nie kupujcie domów w Bobrowcu! Pracuję w centrum Warszawy i tam jest ciszej. Co można z tym zrobić? Dlaczego mówi się tylko o rozbudowie lotniska, nic o konsekwencjach dla mieszkańców Warszawy i okolic. Tak duże lotnisko nie powinno funkcjonować w centrum miasta!

 • Mieszkanka Ursusa Skorosze - niezalogowany 2019-08-31 00:01:46

  Jest 23,40 upał duchota ,nie sposób zamknąć okna aby zasnąć ,ale najlepiej na wieki ,bo co to za życie , siedzę i liczę ,co minuta nad blokiem leci samolot ,tak nisko ,że mało nie po parapecie , W powietrzu już też są korki ,od rana do nocy nie ma minuty bez huku ,to się nie da opisać , gdyby Pan dyrektor Lotniska przybył tu i pomieszkał ze 3 dni i 3 noce i ktoś z Urzędu Marszałkowskiego ,to by zrozumiał ,że ludzie którzy tu mieszkają w strefie korytarzy samolotowych są nikim , to nie obywatele Kraju to tylko robaki, nikogo to nie obchodzi ,że tu mieszkają biedni ludzie i że muszą pracować za marne najniższe krajowe wstają o 5, 4 ,rano aby iść do pracy ,nie mają wyjścia ,szans na zmianę ,a koszmar się nasila coraz częściej kursują machiny i do późna w nocy . Poprosimy telewizję aby pokazała całemu Światu czym jest człowiek w tym Kraju, jak mu upływa to życie ., to kruche życie ,że tu człowiek nie ma prawa odpocząć przed pracą i po pracy .I skąd te kataklizmy się biorą ,no skąd ,no bo to Kara Boska że człowiek człowiekowi gotuje taki los , hukiem,spalinami , śmieciami , obojętnością,zawiścią i nienawiścią .Dobrej nocy dla samolotów !!!!!!!

 • Mieszkanka Ursusa Skorosze - niezalogowany 2019-08-31 00:02:44

  Jest 23,40 upał duchota ,nie sposób zamknąć okna aby zasnąć ,ale najlepiej na wieki ,bo co to za życie , siedzę i liczę ,co minuta nad blokiem leci samolot ,tak nisko ,że mało nie po parapecie , W powietrzu już też są korki ,od rana do nocy nie ma minuty bez huku ,to się nie da opisać , gdyby Pan dyrektor Lotniska przybył tu i pomieszkał ze 3 dni i 3 noce i ktoś z Urzędu Marszałkowskiego ,to by zrozumiał ,że ludzie którzy tu mieszkają w strefie korytarzy samolotowych są nikim , to nie obywatele Kraju to tylko robaki, nikogo to nie obchodzi ,że tu mieszkają biedni ludzie i że muszą pracować za marne najniższe krajowe wstają o 5, 4 ,rano aby iść do pracy ,nie mają wyjścia ,szans na zmianę ,a koszmar się nasila coraz częściej kursują machiny i do późna w nocy . Poprosimy telewizję aby pokazała całemu Światu czym jest człowiek w tym Kraju, jak mu upływa to życie ., to kruche życie ,że tu człowiek nie ma prawa odpocząć przed pracą i po pracy .I skąd te kataklizmy się biorą ,no skąd ,no bo to Kara Boska że człowiek człowiekowi gotuje taki los , hukiem,spalinami , śmieciami , obojętnością,zawiścią i nienawiścią .Dobrej nocy dla samolotów !!!!!!!

 • gość 2019-10-17 14:54:50

  Szanowni Państwo, piszcie maile do lotniska, wydziału dzielnicy oraz Marszałka Wojewodztwa gdyż tak naprawdę on za lotniska odpowiada. Mail do samego lotniska nic nie da !! oni mają programy ochrony przed hałasem wiec niech wezmą pod uwagę głosy mieszkańców skarżących się na hałas!! oto mail, błagam skorzystajcie i napiszcie maila, to nic nie kosztuje a setki głosów muszą cos dać!! powinien się rozbudowywać modlin a tymczasem środki na to są wstrzymane! To Okęcie ma się rozbudować a potem przeniesc ruch na CPK, Czy wy sobie wyobrażacie co będzie przez te 7 lat????? podwojenie obecnej ilości lotów!! [email protected]

Dodajesz jako: |


Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez iursus.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MPG MEDIA SP z o o z siedzibą w Warszawa 02-761, Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"