12°C lekkie zachmurzenie

Dawna fabryka traktorów: tutaj powstają nowoczesne osiedla mieszkaniowe, a co ze starymi halami?

Czas jest nieubłagany. Grunty dawnej fabryki zostały sprzedane deweloperom, którzy – jako prywatni właściciele – mogą tam planować co chcą, byleby zgodnie z planem zagospodarowania. Ale, niestety, inwestor osiedla Ursa Smart City tym się nie przejmuje. Prawie przed chwilą dowiedzieliśmy się o nielegalnej rozbiórce zabytkowych hal.

Teren ma kilkadziesiąt hektarów. Kiedyś to było kilkadziesiąt hektarów hal fabrycznych, gdzie produkowano czołgi i sprzęt wojskowy, a po wojnie znane na całym świecie ciągniki rolnicze . W szczycie swej świetności zakłady zatrudniały ponad 30 tys. pracowników, a w świat wypuszczano ponad 50 tys. traktorów rocznie. Niestety, pod koniec lat dziewięćdziesiątych fabryka z różnych względów zaczęła podupadać, aż ostatecznie zakończyła swój ursuski żywot. Odrodziła się gdzie indziej i teraz wiedzie jej się coraz lepiej. Dużo by mówić, dlaczego tak się stało. Ale się stało… Koła historii nie da się już odwrócić, ale wspomnienie tamtych czasów pobudzi może fantazję nowych mieszkańców dzielnicy, którzy postanowili tu się osiedlić. Bo oni – taki paradoks – również z sentymentem sięgają do źródeł, tak jak i starzy obywatele Ursusa. Ci drudzy, wspominając swoją młodość, ci pierwsi – szukając dla siebie korzeni, a one są z punktu widzenia historii najnowszej Polski zdecydowanie ciekawe. Dają poczucie więzi z miejscem, które jest już owiane niezaprzeczalną legendą walki o wolność, znanym w kraju i cenionym. Dobrze jest żyć w takim otoczeniu, prawda? Zwłaszcza że aż 16 historycznych obiektów ma być wkomponowanych w nowe osiedle. Będzie?

No, to teraz niech się łza w oku zakręci… Mała chwila refleksji nad odchodzącym światem. Za chwilę już go w ogóle może nie  być. A co go zastąpi? Projekcja w kolejnych kadrach…

WOJCIECH PIELECKI

Fot. szaryburek.blox, opuszczoneizapomnianemiejsca.blogspot.com

Dawna fabryka traktorów: tutaj powstają nowoczesne osiedla mieszkaniowe, a co ze starymi halami? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się