9°C mgła

Prokuratura zbada rozbiórkę zabytkowych hal fabrycznych dawnej fabryki traktorów w Ursusie

Prokuratura zbada rozbiórkę zabytkowych hal fabrycznych dawnej fabryki traktorów w Ursusie

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego zgłosił do prokuratury sprawę niezgodnej – według niego – z prawem rozbiórki zabytkowych hal fabryki traktorów w Ursusie.

Jak podawaliśmy tydzień temu, właściciel gruntów po dawnych ZM Ursus, kupując je pod zabudowę biurowcami i osiedlami mieszkaniowymi, zapewniał wcześniej, że dawne hale zostaną wkomponowane w projekt architektoniczny, a na dodatek prezentował to na wszystkich możliwych planach zabudowy wspomnianego kilkudziesięciohektarowego terenu. Tymczasem wprowadził koparki, które istniejące tam zabytkowe hale fabryczne zaczęły równać z ziemią. Wytłumaczenie? Hale się zawaliły. Mieszkający w pobliżu ludzie twierdzą co innego.

Inspektor Nadzoru z tego m.in. powodu skierował sprawę na drogę postępowania prokuratorskiego, wcześniej zaś wydał nakaz wstrzymania jakichkolwiek robót. Zachodzi bowiem uzasadnione podejrzenie, że obietnice firmy CPD SA, dewelopera budującego na tym terenie, potwierdzone odpowiednimi umowami, zostały celowo złamane. Według opinii okolicznych obserwatorów nic się bowiem groźnego na halach nie działo. Podejrzenie mieszkańców jest takie, że z tego terenu można wycisnąć więcej pieniędzy, budując nowoczesne budynki niż adaptując stare hale na obiekty muzealne. I wydawało się, że to się uda. Może się zresztą i uda… - mówią co bardziej sceptyczni mieszkańcy Ursusa, którzy byli już wielokrotnie świadkami brutalnego wyburzania… tożsamości tego miejsca z powszechnej świadomości. (z)

 

prokuratura zbada rozbiórkę zabytkowych hal fabrycznych dawnej fabryki traktorów w ursusie - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2017-03-10 06:35:57

  Mam nadzieję że deweloper poniesie srogą kare!!! Niech se łeb rozwali

 • Gimp - niezalogowany 2017-03-14 10:28:41

  Mam troche zdjęć i filmów z wyburzania. Fabryki stały zanim koparki je rozebrały

 • gość 2017-03-14 10:59:36

  Nikt nie poniesie kary. Wyburzają cały czas. Straż miejska już nawet nie przyjeżdża na prośby mieszkańców (w nocy jest b.głośno). Rozbiórka trwa 24h na dobę, słychać ją aż po daleki Niedźwiadek.

 • gość 2017-11-29 09:25:52

  A kto da na odnowienie tej hali pieniądze? ,jak dla mnie lepiej to zburzyć lub wkomponować przednią ścianę w jakiś mniejszy budynek . Widzę ,że duża cześć osób nie lubi zmian. Najlepiej dla was ,żeby zostawić ten cały teren i nic nie robić . A syf jak był tak zostanie

Dodajesz jako: Zaloguj się